Лікування, Профілактика

Лікування печінки

Печінка – унікальна хімічна лабораторія, щохвилини в ній руйнуються мільйони токсичних речовин. Ще одна особливість печінки – відсутність больових рецепторів, внаслідок чого вона практично не подає сигналів про хворобу, в буквальному сенсі “страждаючи мовчки”. Коли з’являються симптоми, ситуація з печінкою близька до критичної

Існує група захворювань печінки з об’єднуючою назвою гепатит. Усі вони характеризуються наявністю запального процесу в печінці. Залежно від причини виникнення гепатити класифікують на: інфекційні вірусні та бактеріальні, токсичні (лікарський, алкогольний та ін.), аутоімунні гепатити. Інфекційну форму гепатитів найчастіше викликають віруси гепатиту А, В і С, вірус Епштейн-Барра, цитомегаловірус.

Основна причина токсичного ураження печінки – алкоголь. За даними літератури, зловживанням заведено вважати вживання алкоголю в перерахунку на етанол – понад 140 гр. на тиждень для чоловіків і понад 70 гр. на тиждень для жінок.

Останнім часом на одне з провідних місць серед захворювань печінки виходять лікарські ураження. За даними американських досліджень, побічні ефекти лікарських препаратів стають причиною 40% гепатитів серед пацієнтів, старших за 40 років, і 25% випадків гострої печінкової недостатності.

Це серйозна проблема для практичної медицини. Вона пов’язана з тим, що в продажу з’явилася маса безрецептурних препаратів, а інформація про можливі їхні побічні дії не доноситься в належному обсязі до широкої аудиторії. Звичайний парацетамол, який входить до складу поширених і активно рекламованих засобів від застуди та грипу, має токсичний ефект і може стати причиною медикаментозного ураження печінки, якщо вживати його часто й безконтрольно. Якщо одночасно з парацетамолом вжити навіть невелику кількість алкоголю, ризик отримати медикаментозне ураження печінки зростає багаторазово.

Чи впливає харчування на ризик розвитку захворювань печінки?

Існує таке поняття, як неалкогольна жирова хвороба печінки (жирова інфільтрація печінки, стеатоз, “жирна” печінка). Основною причиною розвитку захворювання є накопичення тригліцеридів та інших жирів у клітинах печінки – гепатоцитах. При цьому в органі відбуваються зміни, схожі з такими за алкогольного ураження печінки. Як правило, це проблема людей із надмірною масою тіла.

Поширеність захворювання в західних країнах становить 20-40%, що пов’язано насамперед із гіподинамією та харчовими звичками: вживанням висококалорійної їжі, швидких вуглеводів. За останні роки Росія впритул наблизилася до аналогічних показників. На жаль, жирова дистрофія печінки зустрічається навіть серед дітей.

Важливо пам’ятати, що пацієнти з жировою інфільтрацією печінки за наявності певних критеріїв, або так званих предикторів, потрапляють у групу з високим ризиком прогресування захворювання, тобто переходом у наступну стадію – стеатогепатит з фіброзом. До цих предикторів відносять: ожиріння, цукровий діабет типу 2, наявність артеріальної гіпертензії. До речі, висока частота зустрічальності жирової інфільтрації печінки та зазначених чинників, які, як відомо, є компонентами метаболічного синдрому (МС), дали змогу дійти думки, що жирова інфільтрація печінки сама по собі є його компонентом.

Для успішного лікування таких пацієнтів критично важливою є зміна способу життя – зниження маси тіла за допомогою збалансованої дієти та фізичних навантажень.

Як запідозрити проблеми з печінкою?

Багато уражень печінки протікають субклінічно – тобто без видимих проявів, і виявити проблему можна тільки за результатами лабораторних аналізів. На жаль, більшість пацієнтів надходять до нас із уже вираженими симптомами жовтяниці: пожовтіння склер, темна сеча, світлі випорожнення, виражене нездужання. У цьому випадку функції печінки, як правило, вже серйозно порушені.

Чи варто перевіряти печінку, якщо нічого не турбує?

Обов’язково, якщо є фактори ризику уражень печінки. У чоловіків – це, головним чином, вживання алкоголю в поєднанні з фізичними та емоційними навантаженнями, статеві контакти з неперевіреними партнерами – ризик вірусних гепатитів. У молодих жінок – це тривалий прийом гормональних контрацептивів, які спричиняють пеліоз або гемангіоми печінки, прийом парацетамол- або аспірин-вмісних препаратів від головного болю, які здатні мати токсичний вплив на печінку, про що ми вже говорили. У цих випадках необхідно періодично здавати біохімічний аналіз крові на печінкові ферменти – (маркери аутоімунних і вірусних гепатитів А, В і С, АЛТ, АСТ, ГТГ, білірубін загальний і прямий, лужна фосфатаза).

За вірусних гепатитів єдиним симптомом протягом тривалого часу може бути астенічний синдром – підвищена стомлюваність, слабкість. Якщо такий стан турбує вас давно, і немає впевненості у відсутності зараження, необхідно здати аналіз на маркери вірусних гепатитів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *