Профілактика

Ашвагандха – індійський Женьшень

ashwagandha

Ашвагандха є ефективним ноотропним (таким, що поліпшує діяльність головного мозку і пам’яті) засобом, який застосовують у разі розумової та фізичної перевтоми, астенічних станів, неврозів, статевої та серцевої слабкості. Ашвагандхабагата цілим комплексом біологічно активних речовин: до її складу входять макро- і мікроелементи, амінокислоти, пептиди, ліпіди, основи нуклеїнових кислот.
Різноманіття макро- і мікроелементів у ашвагандхі чинить позитивну дію на процеси дихання і серцево-судинну систему, на гормональну активність людини. Вміщені в ашвагандхі амінокислоти, будучи найважливішими компонентами білків, ферментів, гормонів і багатьох інших біологічно активних речовин, беруть участь у різних біологічних процесах мозку, у білковому та вуглеводному обміні, покращують живлення нервових клітин головного мозку, широко використовуються в разі психічних, серцево-судинних захворювань, підвищують пристосувальні реакції в разі серцевої недостатності та стресових станів організму.

Основні властивості Ашвагандхі:

  • Ашвагандха підвищує розумову і фізичну працездатність після перенесених важких захворювань, травм і хірургічних втручань, а також у разі астенічних станів у період міжсезоння, за різкої зміни погоди, за зміни кліматичних умов.
  • Уповільнює процес старіння, покращуючи стан хворих на атеросклероз, ішемічну хворобу серця, які страждають порушеннями периферичного кровообігу, віковими змінами м’язів, кісток і суглобів, активізує енергетичний обмін у старіючому організмі.
  • Прискорює процес загоєння ран, зрощення кісток і сполучної тканини.
  • Покращує працездатність, знижує прояви змагального стресу, зменшує наслідки ушкодження м’язів, кісток і суглобів, спричинені фізичними перевантаженнями, активізує ріст і розвиток м’язів.
  • Активізує захисні сили організму та імунну систему, підвищуючи стійкість до застудних та інфекційних захворювань, підвищує артеріальний тиск.
  • Покращує стан хворих, які мають стресозалежні захворювання (неврози, неврастенії, виразкова хвороба, серцево-судинні захворювання, хвороби печінки та нирок), нормалізує сон (у разі гострого дефіциту сну може посилити потребу уві сні).
  • Покращує статеву функцію.
  • Знижує рівень холестерину в крові.
  • Має противиразковий ефект.

Рекомендації до застосування

  • Ашвагандху рекомендується приймати як практично здоровим людям, які ведуть напружений спосіб життя, так і людям, які вже мають проблеми зі здоров’ям. До першої категорії належать особливо ті люди, які проводять багато часу за комп’ютером або пов’язані з іншою високочастотною технікою, студенти в період сесії та спортсмени.
  • Літнім людям, які ведуть соціально активний спосіб життя і не мають вираженої патології внутрішніх органів, Ашвагандха також рекомендується в профілактичних цілях.
  • Особливе місце ця рослина посідає серед практикуючих йогів: вона є основною лікарською рослиною, яка і зміцнює тіло, і сприяє підвищенню гнучкості.

За матеріалами статей із книги С.М. Неаполітанського “Аюрведа на кожен день”, а також статті І.І. Вєтрова з журналу “Аюрведа – наука життя”